Güncel Haberler

Hizmetler Projesi – Açılış Töreni

Hizmetler Projesi – Açılış Töreni

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı Ekonomik ve Mali Politikalar Başkanlığı tarafından yürütülen, "İş Kurma Hakkı ve Hizmet Sunumu Serbestisi Faslı" kapsamında yürütülecek olan "Hizmetler Projesi"nin Açılış Töreni, 16 Ocak 2015 tarihinde Sheraton Otel’de düzenlendi.

Yaklaşık 400 kamu, özel sektör ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerinin katıldığı törenin açılış konuşmaları AB Bakanlığı Müsteşarı, Büyükelçi, Sn. Rauf Engin Soysal, AB Türkiye Delegasyonu Maslahatgüzar, Elçi Müsteşar Sn. Béla Szombati, MFİB Başkan Vekili Sn. Emine Döğer ve AB Bakanlığı Ekonomik ve Mali Politikalar Başkanı Sn. Aylin Sakızlıoğlu tarafından yapıldı.

Katılımcılar, projenin içeriği, amaçları, düzenlenecek organizasyonlar ve eğitim faaliyetleri hakkında Teknik Yardım Ekibi Takım Lideri Sn. Alfons Benjamin Lentze tarafından bilgilendirilirken, Hukuk Uzmanı Sn. Sanem Baykal yapmış olduğu sunum ile Hizmetler Direktifi’nin temel düzenlenme alanları ve idari işbirliği ve sadeleştirmenin gerekliliğine dikkat çekti. Projenin Mesleki Yeterliliklerin Karşılıklı Tanınması alanında çalışan Hukuk Uzmanı Sn. Kutluhan Bozkurt ise, Avrupa Birliği üye ülkelerindeki düzenlenmiş, modernize edilmiş ve edilmekte olan meslekler, bu mesleklerin tanımları ve yeterlilik koşulları, Avrupa Meslek Kartı ve e-Devlet kullanımı gibi hususlara ilişkin bilgiler aktardı. İdari basitleştirme ve işbirliğinin sağlanmasında en önemli noktalardan birini sağlayacak olan “Tek Temas Noktası/Noktaları”nın kurumsal yapısı üzerinde çalışan Kurumsal Kapasite Geliştirme Uzmanı Sn. Alfred Esra Kellermann ise bu kurumların görevlerini, hangi konularda destek sağlayacağını ve genel olarak çalışma usullerini örnekler vererek anlattı.

Tören, Teknik Yardım Ekibi uzmanları ve Sn.Sakızlıoğlu tarafından oluşturulan panelin katılımcı sorularını cevaplaması ile sona erdi.

Print
Kategori: Haberler